ملاقات افزایش فوتبال مسابقه پیروزی

ملاقات: افزایش فوتبال مسابقه پیروزی فوتبال لیگ برتر ایران استقلال خوزستان پورموسوی

گت بلاگز گلستان تایید فوت هیرکان در پارک ملی گلستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت : نتیجه های حاصل از پایش ماهواره ای حاکی از تلف شدن هیرکان ماده پلنگ گلستان هست.

تایید فوت هیرکان در پارک ملی گلستان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ اسماعیل مهاجر افزود : با توجه به کسب اطلاعات ماهواره ای و میدانی مشخص شد که متاسفانه هیرکان ماده پلنگی که در تاریخ 2 شهریور سال 95 در پارک ملی گلستان رهاسازی شده است بود، از بین رفته است .
او با اشاره به شایعات موجود در اینترنت و بعضی سایت ها مبنی بر تلف شدن این حیوان و جابه جایی قلاده به وسیله محیط بانان گفت : اینکه هیرکان مرده قطعی هست؛ ولی شایعه جابه جایی قلاده به وسیله محیط بانان واقعیت ندارد.

عبارات مهم : حیوان
وی تصریح کرد: لاشه هیرکان پیدا نشده و در حالی محیط زیست گلستان را متهم به پنهان کاری می کنند که ما جهت براق بودن روند کار و ثبت اطلاعات حیوان رهاسازی شده، قلاده ردیاب ماهواره ای خریداری کرده و به گردن او راه اندازی کردیم. در صورتی که اگر به دنبال پنهان کاری و عدم اطلاع رسانی براق بودیم ردیاب راه اندازی نمی کردیم؛ همچنانکه راه اندازی ردیاب، در بسیاری از رهاسازی های حیات وحش عموما انجام نمی گیرد.
مهاجر با اشاره به اختلافات بین کارشناسان راجع به آزادسازی یا زندگی در اسارت جهت هیرکان، افزود: بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند که یک روز زندگی در محیط زیست جهت این حیوان از سال ها زندگی در اسارت، آنهم در باغ وحش بهتر هست. کارشناسان خود ما هم همین نظر را داشتند و جهت همین، هیرکان را رها کردیم . بر این اساس در برنامه داریم که ورکان ( پلنگ نر ) را هم در روزهای آتی با حضور کارشناسان ملی و بین المللی رهاسازی کنیم .
او با بیان اینکه در دولت یازدهم به دنبال این نبودیم که حیات وحش تحویل باغ‎وحش‎ها داده شود، افزود: از روز نخست جهت رهاسازی این پلنگ‎ها برنامه داشتیم و بسیاری از موارد را در روند رشد آنها رعایت کردیم تا آمادگی زندگی در خارج از قفس را داشته باشند.
مهاجر گفت : کمپین های مختلفی با ارسال نامه به اداره کل خواستار رهاسازی این دو حیوان در محیط زیست استان گلستان شدند و از ما درخواست کردند که به هیچ عنوان این حیوانات به باغ وحش تحویل داده نشوند .
مهاجر تصریح کرد : این کار از ابتدا یک کار علمی و با مشاوره گرفتن از کارشناسان و اساتیدی خبره مانند دکتر کیابی ، مهندس قائمی ، پرفسور آدریان دی یونگ نماینده Iucn و دکتر لنی هارت نماینده انجمن فوک خزری از کشور هلند بوده است . ما قصد کار علمی داشتیم و این کار جهت نخستین بار در تمام کشور عزیزمان ایران در گلستان و در پارک ملی گلستان انجام شد که عالی ترین زیستگاه و مامن جهت زندگی پلنگ هست.
مهاجر در ادامه ضمن اشاره به عدم تخصیص بودجه ای در وقت نگهداری این حیوانات از سوی دفتر حیات وحش شرکت گفت : ما با تمام بضاعتی که داشتیم توانستیم این دو حیوان را 27 ماه تیمار و نگهداری کنیم و هیچ یک از دستگاه های مرتبط ، کمکی جهت نگهداری این دو حیوان به ما نکردند. نگهداری حیات وحش کار بسیار مشکل است و هزینه بالایی جهت این دو حیوان در امر تغذیه و مواظبت های پزشکی و دارویی کردیم .حیوانات پستاندار مانند انسان می مانند که هنگامی که به سن باروری می رسند حتما باید جهت آنها تعیین وظیفه شود با هماهنگی با سازمان، ماده پلنگ هیرکان که به سن باروری رسیده بود با حضور زن ابتکار و نمایندگان بین المللی iucn در پارک ملی گلستان که شباهت به زیستگاه خودشان داشت و دارای کمترین تماس با انسان بود رهاسازی شد .
مهاجر گفت : رژیم غذایی این حیوانات بر اساس سلایق غذایی این حیوان با مشورت با کارشناسان تعیین شد و عالی ترین امکانات غذایی و نحوه تغذیه و نگهداری آموزش داده شد تا به صورت وحشی بار بیایند و چون این حیوان بسیار مخفی زندگی می کند دوربین مداربسته در قفس این حیوانات کار گذاشته شد تا کمترین میزان رویت انسان را داشته باشند و رفتارهایش از راه دور ثبت شوند.
او گفت : پلنگ، گونه حمایت شده است است و ما در استان گلستان بیش از 250 قلاده پلنگ داریم که تعداد 35 قلاده در پارک ملی گلستان زندگی می کنند. ما هم این حیوان را جهت رهاسازی در استان گلستان نگهداری کردیم که زیستگاه بسیار خوبی جهت پلنگ است.

مهاجر گفت : بعد از رهاسازی پلنگ در طبیعت، ممکن است به وسیله شکارچی از بین برود یا اینکه به وسیله پلنگ بزرگتر یا حیوان درنده دیگری کشته شود که این موارد جهت هیرکان هم دور از انتظار نبود.
انتهای خبر / ا

واژه های کلیدی: حیوان | زندگی | گلستان | حیوانات | رهاسازی | نگهداری | حیوانات | گلستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog