ملاقات افزایش فوتبال مسابقه پیروزی

ملاقات: افزایش فوتبال مسابقه پیروزی فوتبال لیگ برتر ایران استقلال خوزستان پورموسوی

گت بلاگز اقتصادی بهره بانکی ، کم کردن یا زیاد کردن ؟ ، چالش ادامه دار نظام بانکی کشور

نرخ سود بانکی به یکی از مباحث چالش برانگیز در نظام اقتصادی کشور تبدیل شده است است و عنوان کم کردن یا زیاد کردن آن همواره با حساسیت های بسیاری دنبال می شود.

بهره بانکی ، کم کردن یا زیاد کردن ؟ ، چالش ادامه دار نظام بانکی کشور

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، نرخ سود بانکی به یکی از مباحث چالش برانگیز در نظام اقتصادی کشور تبدیل شده است است و کم کردن یا زیاد کردن آن،همواره با حساسیت های بسیاری دنبال می شود،در این گزارش تلاش می شود ابعاد و زوایای پیدا و پنهان این عنوان به نحوی دقیق تر مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.
لازم به ذکر است قریب به یکسال پیش،پیرو مصوبه شورای پول و اعتبار کشور،نرخ سود بانکی،15 درصد تعیین شد؛ به واقع تعریف این میزان از سود با نشانه هماهنگی با دیگر شاخص های اقتصادی در دستور کار قرار گرفت، موضوعی که در صورت عدم تطابق و هماهنگی کافی و مورد نیاز با دیگر مولفه های اقتصادی،مسبب ظهور و بروز نارسایی هایی در حرکت اقتصادی کشور خواهد شد.

عبارات مهم : اقتصاد

صدیقه کشاورز،کارشناس ارشد اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به نقش تعیین کننده نظام بانکی در سیر حرکتی اقتصاد کشور،اظهار داشت:در خرداد ماه سال گذشته،با تصمیم و مصوبه شورای پول و اعتبار،نرخ سود بانکی از 18 درصد به 15 درصد کم کردن پیدا کرد و میزان سود تعریف شده است جهت تسهیلات پرداختی نیز قریب به 18 درصد مُعَیَن شد.
وی افزود:با نیم نگاهی به تغییرات و سختى ها و آسانى ها های قیمت سود بانکی در سه دهه گذشته،ضریب اُفت و خیز امر مذکور،بین 4 تا 25 درصد متغیر و در نوسان بوده است که به واقع در هر سال ،بسته به شرایط اقتصادی کشور ،شاهد کم کردن یا زیاد کردن قیمت سودها بوده ایم.
کشاورز عنوان کرد:اینکه بعضی از بانک ها و موسسات مالیِ شخصی در سال های اخیر از قیمت مصوب و تعیین شده است تمکین نمی کنند نیز از معضلاتی است که نظارت و برخورد قاطعانه تر بانک مرکزی را می طلبد.
وی افزود:متاسفانه بعضی بانک ها،برای پیشگام بودن و ربودن گوی سبقت از دیگر بانک ها در جذب سپرده گذاری،با طرحِ قیمت سودهایِ اغوا کننده تلاش می کنند تا نقدینگی سپرده گذاران را به سمت خود جذب نمایند ، غافل از اینکه رویکرد مذکور باعث تحمیل خساراتی جدی به نظام بانکداری کشور خواهد شد که البته مدتی است نتیجه های پرداخت سودهای فراتر از معمول از سوی بعضی از بانک ها را نیز مشاهده می کنیم.
کارشناس ارشد اقتصاد عنوان کرد:فارغ از حواشی بوجود آمده در خصوص بعضی از بانک ها و موسسات مالی شخصی و به مخاطره افتادن سپرده ها و نقدینگی بعضی از مردم،اساسا قیمت سود بر مبنای میزان تورم تعیین می شود که البته در طول سه دهه گذشته بعضی از تصمیمات در تعیین قیمت سود بانکی با بی تدبیری هایی همراه بوده و متاسفانه مُنتَج به تحمیل هزینه ها و خساراتی جدی به اقتصاد کشور نیز شده است است.
وی افزود:به واقع در بعضی مقاطع شاهد شکست تصمیمات و اهداف تعیین شده است در خصوص کم شدن قیمت سود بانکی بوده ایم و می طلبد با اتخاذ تدابیر ، تصمیمات منطقی و معقولانه، ضریب احتمالی بروز شکست و ناکارآمدی چنین تصمیماتی به حداقل ممکن کم کردن یابد در غیر اینصورت صرفا با تعیین و مصوب کردن نر خ سود تنزیلی یا صعودی،نمی توان به اهداف و دستاوردهای سازنده و مطلوبی نائل شد.
کشاورز گفت:در طول هفته های گذشته،زمزمه هایی از احتمال کم شدن قیمت سود بانکی به گوش می رسد و توجیه این کم کردن نیز به پایین آمدن قیمت تورم(قریب به8/9 درصد)معطوف می شود.
وی افزود:به اعتقاد بنده کم شدن قیمت سود بانکی در شرایط فعلی به صَلاح اقتصاد کشور و نظام بانکی نخواهد بود و با وجود لزوم همخوانی و تطابق قیمت تورم با قیمت سود بانکی،بعید به نظر می رسد،سپرده گذاران و سرمایه گذاران به تک رقمی شدن قیمت سود بانکی،واکنش مثبتی نشان دهند.
خروج سپرده های بانکی،نتایج امیدوارکننده ای در پی نخواهد داشت
منصور مهر انگیز،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به تک رقمی شدن قیمت تورم،عنوان کرد:اگرچه در خصوص اعداد و ارقام اعلام شده است در مورد میزان تورم،مباحث و نقدهایی جدی مطرح است ولی به هر ترتیب با مبنی قرار دادن قیمت تورم اعلام شده است از سوی مراجع رسمی ، به تبع باید قیمت سود بانکی نیز کم کردن یابد.
وی افزود:اگرچه بر روی کاغذ،کاهش قیمت سود بانکی منطقی به نظر می رسد،اما حصول این امر با واقعیت های اقتصادی کشور(در شرایط کنونی)سازگار نیست و در صورت اتخاذ چنین تصمیمی شاهد کم کردن سپرده گذاری ها و خروج بخش قابل توجهی از نقدینگی تزریق شده است به بانک ها خواهیم بود لیکن طبیعتا سرمایه گذاران و سپرده گذاران در صورت مقرون به صرفه نبودن سود بانکی نسبت به خروج آن از بانک و هدایت و تزریق آن به بخش های دیگر اقدام خواهند نمود.
مهرانگیز عنوان کرد:یقینا در شرایطی خاص ،خروج سپرده ها و سوق یافتن آن به عرصه ای دیگر،می تواند مثمر ثمر نیز واقع شود،اما جهت اقتصادی که وابستگی آن به بانک ها بسیار اوج است و شرایطی که بانک ها و موسسات مالی با آن مواجه هستند این اقدام و واکنش‌ها سپرده گذاران،لزوما منتج به نتیجه مطلوبی نخواهد شد و می تواند بار پرسشها بانک ها را سنگین تر نماید.
دانش آموخته رشته اقتصاد یادآور شد:به اعتقاد بنده اقتصاد و نظام بانکی کشور نیازمند اصلاحاتی جدی است و باید تسهیلات پرداختی بانک ها از هدفمندی مورد نیاز برخوردار شود همچنین متقاضیان دریافت تسهیلات نیز باید نسبت به تامین تعهداتی که به آن مقید و متعهد شده است اند عزمی جدی تر و راسخ تر داشته باشند.
وی ادامه داد: قطعا در این تعامل مثبت و سازندهِ دوسویه ، هم بانک ها و هم سپرده گذاران و دریافت کنندگان تسهیلات منتفع خواهند شد در غیر اینصورت صرفا با کم کردن یا زیاد کردن قیمت سود بانکی یا تسهیلات پرداختیِ بانک ها ، نمی توان به نتیجه های سازنده ای نائل شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اقتصاد | اقتصادی | تسهیلات | سود بانکی | نظام اقتصادی | سیستم بانکی | شورای پول و اعتبار | شاخص های اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog